Чому в NDA не варто вносити пункт про авторські права

Чому в NDA не варто вносити пункт про авторські права

Коли пропонують співпрацю по NDA деякі замовники інколи вписують туди пункт про передачу інтелектуальної власності (передачу авторських прав), чи правильно так робити і чи взагалі це відповідає закону, давайте розбиратися. 

Одразу кажу, що я не юрист і не можу знати тонкощі всіх юридичних моментів, тому покладаюся суто на свій досвід і тій інформації яку мені надали компетентні люди. 

Почнемо з того, чому у виконавця намагаються відібрати авторські права на його власну розробку? Про студії не буду нічого писати, у них свої власні таргани на рахунок цього.

Насправді ніхто цього не може аргументовано пояснити, можу тільки здогадатися що деякі замовники бояться того, що виконавець може перепродати дизайн комусь іншому. Я справді розумію цей страх, але це якщо не знати деяких нюансів.

По-перше, за 14 років діяльності в цій сфері я не чув жодного подібного випадку навіть зі сторони новачків, які максимум що можуть так це сплагіатити роботу. Тим більш для будь-якого дизайнера репутація набагато важливіша, а втратити її за декілька тисяч гривень це повне безглуздя.          

По-друге, більшість замовників після отримання файлів подає на реєстрацію логотипу як торговельного знаку, тому у них окрім факту угоди і передачу файлів є повний пакет документів на законне використання цього логотипу.

Тепер повернемося до самого NDA. Найголовніше що треба знати NDA - це не про передачу прав, а угода про нерозголошення будь-якої конфіденційної інформації. І такий документ більш актуальний для великих проєктів, особливо якщо це стосується аналітичних даних, наприклад, робота над бізнес планом і стратегії компанії. А якщо ви працюєте з дизайнером він буде знати тільки назву і хто буде цільова аудиторія компанії, не більше не менше.   

Що треба прописувати в NDA дотримуючись законодавства:

1. Предмет договору та визначення. Важливо прописати всі фактори, що стосуються секретної інформації. Конкретний перелік допоможе чітко визначити обсяг таємної інформації та її тип. При цьому не обов'язково вивільняти корпоративні дані — достатньо дати загальний опис захищеної інформації.

2. Права та зобов'язання учасників договору. Йдеться про відповідальність за порушення вимог документа або подяку за його виконання, якщо подібне передбачено корпоративною політикою.

3. Термін дії. Зазвичай договір діє до розірвання трудових відносин. У разі укладання угоди про інноваційні технології останнім терміном може стати дата отримання патенту.

Чи правильно якщо в NDA вписати передачу прав на дизайн логотипу? Більше ні ніж так.

Якщо просто вписати без конкретики про те які дизайнер передає права, то юридично такий документ навряд-чи вам буде корисним, тому що ви по суті порушуєте закон про авторське право де чітко прописано хто які має права. Відповідно до ст. 31 Закону України "Про авторське право і суміжні права", автор може передавати свої майнові права будь-якій особі повністю чи частково. Передача майнових прав автора оформляється авторським договором.

Тому передачу прав краще оформлювати окремим документом де вказано які саме передаються права, і такі документи потрібно складати з юристами щоб все було правильно відповідно до закону.

Якщо у вас немає юриста і ви не хочете витрачати час і кошти на його пошук, то на своєму досвіді я можу порадити оформляти угоду через Бізнес-сейф на сервісі Freelancehunt, де вам і вашому виконавцю підготують договір згідно закону про створення об'єкта права інтелектуальної власності.

Пункт про передачу прав в договорі

Пункт про передачу прав в договорі

Що стосується про повну передачу прав, тобто авторські права. Я ще розумію якщо наприклад ви музикант і замовляєте у стороннього виконавця музичний твір, то ви купуєте у нього цей твір з авторськими правами, щоб в разі його успішності мати повну фінансову вигоду і щоб на нього ніхто більше не мав права, також ви можете переробляти його або відтворити якщо втратили початкові матеріали. Але якщо ви замовляєте логотип, то в мене тільки єдине зустрічне питання: для чого вам бути автором цього логотипу якщо ви не є ним?

Навіть великі світові бренди не цураються того хто їм зробив логотип. І тому коли я бачу людину яка хоче відкрити магазин або маф з шаурмою і хоче мати всі авторські права на логотип, то я щиро не розумію для чого це робити. Так як ви не дизайнер ви не зможете його редагувати або знову намалювати якщо втратили файли. І вам все одно треба звертатися до автора, тобто до дизайнера.

"- Щоб ніхто не вкрав логотип" скажете ви.
Так, для цього потрібно зареєструвати ваш логотип як торговельну марку у будь-якому патентному бюро України, і цього буде більш ніж достатньо, і ви будете мати всі необхідні документи на нього.     

У висновку, прописуючи в NDA передачу інтелектуальної власності ви можете загнати себе в пастку, через те що в разі чого, цей документ не буде юридично корисним бо він складений з порушенням і без конкретики що саме передавалося. Тому робіть його таким, щоб він відповідав своєму призначенню.